עובדות שחשוב שתהיו מודעים להם כאשר לוקים במחלת סרטן השד – 

סרטן השד מהווה את הסוג הכי נפוץ של סרטן, אשר לוקות בו בדרך כלל הנשים, ומהווה את הסיבה המרכזית למקרי מוות מסרטן בקרב המין הנשי, למרות שברפואה ידועים גם מקרים מצערים שבהם המין הגברי לקה בסרטן השד. קיים צפי מוכח, כי חמישים אחוז בקרב החולים בסרטן השד, צפויים להישנות המחלה, למרות שניצחו אותה בגאון בעבר. מרבית המקרים שמסתיימים במוות כתוצאה ממחלת הסרטן בשד, חלים במהלך חמש השנים מעת שאובחנה מחלת הסרטן בשד. חרף כל הנאמר בשורות אלו, בשלושים וחמש השנים האחרונות אנו עדים לירידה קלה בשיעורי התמותה של חולי הסרטן בשד. 

במה באים לידי ביטוי היתרונות של טיפול במחלת סרטן השד על ידי ממוגרפיה?

מה המשמעות של בדיקה גנטית בהיבט של סרטן השד?

בדיקה גנטית בהיבט של סרטן השד כוללת בדיקה, אשר נועדה לתור אחרי מוטציות תורשתיות בגנים שקשורים לסרטן השד. הבדיקות הגנטיות הכי שכיחות מתיימרות לנתח במידה ויש מוטציות או לאו בגן BRCA1 או בגן BRCA2 (3). כמו כן, במידה ומתקבלות תוצאות חיוביות מן הבדיקה הזאת, אין הדבר מעיד בהכרח על קיומה של אבחנה לסרטן השד ואף לא קיימת כל הוכחה ממשית שבעתיד תחלו בסרטן השד. המשמעות העיקרית של בדיקה גנטית היא שהנכם בעלי מוטציה גנטית, אשר מגדילה ביותר את ההיתכנות שבה תחלו בעתיד בסרטן השד. 

סרטן-השד
מכשיר ממוגרפיה

למי כדאי לעבור בדיקה גנטית של סרטן השד?

קיימות כל מיני סיבות שמומלץ שתשקלו, באם כוונתכם לעבור בדיקה גנטית לגילוי הסיכון לחלות במחלת סרטן השד. לנשים שהן בעלות מוטציה גנטית BRCA1 או BRCA2 קיים סיכון של בין חמישים לבין שמונים וחמישה אחוזים לחלות בסרטן השד, עוד בטרם הגיען לגיל שבעים.

כתיבת תגובה